Lajmet kryesore nga Shqipëria

https://avalanches.com/al/tirana_nga_data_25_dhjetor_do_fillojprocesi_i_mbylljes_se_free_fire_per_shk1899100_01_10_2021

Nga data 25 dhjetor do filloj"procesi i mbylljes se free fire" per shkak te neglizhences qe kane ne shkoll.

Dhe do hapet serisht ne 12 korrik.

Sepse kjo loje po cmend boten e femijeve. JOQ


0
1
17
https://avalanches.com/al/vlor_adile_seferaj_1866237_25_07_2021

20 vjecarja ambicioze,me endrra te medha per te ardhmen

0
0
8
https://avalanches.com/al/tirana__gjymtyrt_ton_qofshin_nn_shrbimin_tnd_o_zoti_yn_e_fryma_jon_s1553179_21_04_2021

Gjymtyrët tonë qofshin nën shërbimin tënd o Zoti ynë, e fryma jonë së bashku me zërin jehoftë me dhikër për ty, fytyrat tona ndriqofshin me nurin e pastërtisë e shpirti ynë qëndroftë i paster dhe besnik për urdhërat e tua deri në ofshamën e fundit të tij...


(E.M)

Show more
0
0
13
https://avalanches.com/al/tirana_super_lajm_e_pa_menduar_nga_interi_1393336_05_03_2021
https://avalanches.com/al/tirana_super_lajm_e_pa_menduar_nga_interi_1393336_05_03_2021

Super lajm e pa menduar nga interi 👇

Alexis Sanxhez shënon 2 gola kumdrra

Parmës ne fillim në minutën e 54 dhe më pas në minutën e 62 e pa menduar nga interi .

Show more
1
7
42
https://avalanches.com/al/tirana_free_fire_1393332_05_03_2021
https://avalanches.com/al/tirana_free_fire_1393332_05_03_2021
https://avalanches.com/al/tirana_free_fire_1393332_05_03_2021
https://avalanches.com/al/tirana_free_fire_1393332_05_03_2021

Free Fire

  1. New weapon
  2. New clothing
  3. New emote
  4. New elite pass
Show more
0
5
23
https://avalanches.com/al/baban_hello_im_andi_dervishi1339491_17_02_2021

Hello, I'm Andi Dervishi.

Welcome to my blog.

Books are as useful to a foolish man, as a mirror to a blind man.

1
9
16
https://avalanches.com/al/baban_hello_im_silvi_dervishi_1339490_17_02_2021

Hello , I'm Silvi Dervishi !

I'm a fourteen years old boy who love his nature ! ❤🏞



0
4
16
https://avalanches.com/al/kor_kora_sht_nj_qytet_n_shqiprin_juglindore_me_nj_popullsi_prej_r1211630_11_01_2021

Korça është një qytet në Shqipërinë Jug-Lindore me një popullsi prej rreth 76 mijë njerëz. Qyteti - qendra administrative e rrethit me të njëjtin emër

0
0
20
https://avalanches.com/al/vlor__vlora_nj_qytet_n_jug_t_shqipris_1211625_11_01_2021

Vlora - një qytet në jug të Shqipërisë

0
0
27
https://avalanches.com/al/gjirokastr_shtpi_n_stilin_kombtar1211578_11_01_2021

Shtëpi në stilin kombëtar

Në Gjirokastrën e vogël sot ka më shumë se 300 monumente të kulturës dhe arkitekturës. Në shumë aspekte, ruajtja e tyre u lehtësua nga njoftimi gjatë jetës së E. Khodja Gjirokastrës si një qytet-muze, dhe më pas nga përfshirja e tij në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Shtëpia Zekate (Shtepia e Zekateve) gjithashtu i përket monumenteve të tilla historike.

Shumica e pallateve të Gjirokastrës janë në pronësi private, dhe shumë prej tyre drejtohen nga pasardhësit e familjeve fisnike që ndërtuan këto shtëpi fortesash shumë kohë më parë.

Familja Zeco, emrin e së cilës ende mban shtëpia, në shekullin e 19-të ishte një nga familjet më të pasura në qytet. Shtëpia u ndërtua nga familja në 1811-1812, por nën komunistët (në vitet 40 të shekullit XX) ajo u shtetëzua, dhe pronarët u zhvendosën në ndërtesën, e cila më parë ishte përdorur si strehim për shërbëtorët. Pas rënies së regjimit, shtëpia iu kthye pronarëve të saj origjinal dhe është përsëri në duart e trashëgimtarëve të familjes Zeco.

Shtëpia e familjes Zekate është një nga pallatet më interesante të periudhës Osmane në Gjirokastër, një shembull klasik i arkitekturës urbane osmane. Shtëpia tre katëshe përbëhet nga dy kulla të lidhura nga një fasadë e madhe me hark të dyfishtë. Mure të trasha që arrijnë një metër të gjerë, dritare të ngushta, një hyrje të vogël - e gjithë kjo i ngjan një fortese sesa një shtëpie banese të njohur për ne.

Brendësia e shtëpisë u ruajt si një muze nga pronarët. Në dhomat e vendosura në tre kate të shtëpisë, ju mund të shihni dhoma teknike, ambiente banimi, një boudoir dhe dhoma mysafirësh me një dhomë bisede dhe pirje duhani në katin e dytë të shtëpisë. Të gjitha ekspozitat e paraqitura këtu janë origjinale, dhe disa prej tyre kanë vlerë historike.

Në katin e tretë të shtëpisë ishte i ashtuquajturi "divan i sipërm" - një qoshe i veshur me jastëkë të butë në tarracën me pamje nga qyteti dhe lugina.

Shtëpia e Zekate u dëmtua rëndë në vitet 1990 nga shkatërrimi dhe u rindërtua me fonde nga organizata vullnetare për mbrojtjen e trashëgimisë historike të Gjirokastrës, sipas një broshure që mund të merret kur dilni nga muzeu. Menjëherë, në dalje, një tarifë ngarkohet për të vizituar muzeun.

Shtëpia Zekate është e shënuar në të gjitha hartat turistike dhe mund të gjendet në zonë duke përdorur shenja turistike.

Show more
0
0
15
https://avalanches.com/al/berat_lagja_e_krishter_n_ann_tjetr_t_lumit_sesa_trheqjet_kryesore_t_b1211421_11_01_2021

Lagja e Krishterë në anën tjetër të lumit sesa tërheqjet kryesore të Beratit

Parulla turistike "Berat - qyteti i njëmijë dritareve" lindi falë kësaj zone të veçantë. Nuk ka struktura ikonike këtu. Përveç urës. Por vetë ndërtesat janë tipike për vendbanimet e vjetra shqiptare. Rrugët e ngushta të asfaltuara janë tipike edhe për qytetet dhe fshatrat shqiptare. Një lloj atmosfere mahnitëse: si Evropa, por e ndryshme, e veçantë, e papërshkrueshme.

Show more
0
0
21
https://avalanches.com/al/sarand_saranda_sht_nj_qytet_turistik_n_riviern_shqiptare_n_jug_t_vendi1211324_11_01_2021

Saranda është një qytet turistik në rivierën shqiptare në jug të vendit.

Nëse jeni në Sarandë, plazhi padyshim që ia vlen të vizitohet. Mund të arrini vetëm me makinë ose taksi. Autobusi Saranda-Ksamil mund t'ju çojë vetëm në rrugë, dhe atje është mirë të ecni atje.

Më pëlqen plazhi për vendndodhjen e tij, pamjen, poshtë detit dhe praninë e një restoranti shumë të mirë me çmime mjaft të arsyeshme. Restoranti, i cili ndodhet në mal, ofron një pamje tepër të bukur të detit.

Show more
0
0
42
https://avalanches.com/al/durrs_durrsi_sht_nj_qytet_port_n_bregdetin_adriatik_n_shqiprin_pern1211264_11_01_2021

Durrësi është një qytet port në bregdetin Adriatik në Shqipërinë perëndimore.

0
0
26
https://avalanches.com/al/tirana_nj_fushat_pr_t_vaksinuar_popullatn_kundr_covid19_fillon_sot_n_1211224_11_01_2021

Një fushatë për të vaksinuar popullatën kundër COVID-19 fillon sot në Shqipëri

Më 1 janar, Rama njoftoi se 10,750 dozat e para do të mbërrinin në Shqipëri në javën e tretë të janarit. Një shtesë prej 30,250 doza do të mbërrijë në shkurt, me pjesën e mbetur që vjen çdo muaj në përputhje me planin e vaksinimit të qeverisë, i cili ende nuk është bërë publik.


Stadiumi Air Albania në Tiranë do të jetë qendra e parë e vaksinimit.


Rama më parë kishte deklaruar se mjekët do të merrnin të parët vaksinën.

Show more
0
0
22
https://avalanches.com/al/tirana_aksident_i_rende_ka_ndodhur_pak_minuta_para_mesnates_ne_aksin_klosbur974299_02_11_2020
https://avalanches.com/al/tirana_aksident_i_rende_ka_ndodhur_pak_minuta_para_mesnates_ne_aksin_klosbur974299_02_11_2020
https://avalanches.com/al/tirana_aksident_i_rende_ka_ndodhur_pak_minuta_para_mesnates_ne_aksin_klosbur974299_02_11_2020

Aksident i rende ka ndodhur pak minuta para mesnates ne aksin Klos-Burrel.Shtetasit K.S dhe A.S jane demtuar rende!Nga hetimet policore mendohet se burim i aksidentit ka qene i riu K.S pasi kishte kaluar normat e shpejtesise 204 km/h.Efeketivet e policise nxoren ne pah se drejtuesi i mjetit tip Mercedes-Benz targa e te cilit indetifikohet ne foto drejtonte mjetin pa patente.Burime te ndryshme informacioni tregojne se drejtuesi i mjetit dhe pasagjeri qe ndodheshte ne makine me te jane krijues te problemeve me automjete duke zhvilluar gara ne akse te ndryshme dhe duke prishur rendi dhe qetsine publike.Babai i te riut nje efektiv policie dhe vellai i tij(babai i pasagjerit) do merren ne pytje pasi te shikohet gjendja e te rinjve.

Show more
0
0
38
https://avalanches.com/al/tirana_natti_dajanatmir_daja800348_13_09_2020

Natti Daja(Natmir Daja)


Published the new song called (Romina)

Romina is writen and produced by Natti Daja (Natmir Daja)

check the musicvideo on youtube: https://youtu.be/Ku-XychgM5s

0
1
22