Врвни вести од Македонија

https://avalanches.com/mk/ohrid_did_you_know_5_facts_about_north_macedonia_1932576_23_04_2022
https://avalanches.com/mk/ohrid_did_you_know_5_facts_about_north_macedonia_1932576_23_04_2022
https://avalanches.com/mk/ohrid_did_you_know_5_facts_about_north_macedonia_1932576_23_04_2022
https://avalanches.com/mk/ohrid_did_you_know_5_facts_about_north_macedonia_1932576_23_04_2022
https://avalanches.com/mk/ohrid_did_you_know_5_facts_about_north_macedonia_1932576_23_04_2022

Did you know 5 facts about North Macedonia.?


Fact number 1

Lake Ohrid is the oldest and deepest lake in Europe over 4 million years with 288m in-depth and it covers an area of 358km2.


Fact number 2

Mother Teresa was born in Skopje on 26th august 1910.


Fact number 3

According to NASA kokino observatory is the 4th oldest observatory in the world.


Fact number 4

North Macedonia has more mountains than any other country in the world.


Fact number 5

Alexander the great was born on 21st July 356BC in Pella.

By - Borche Ristovski

SHOW_MORE
0
121

WEATHER_ALL_CITIES

Осум лица приведени во Северна Македонија под сомнение дека подготвувале терористички напади

Властите се сомневаат дека уапсените имаат врски со екстремистичката група Исламска држава.


Мажите беа приведени доцна вечерта на 27 декември во главниот град Скопје и градот Куманово по повеќемесечна истрага, се вели во соопштението.


Еден од осомничените веќе е приведен за учество во Исламската држава.

SHOW_MORE
0
47
https://avalanches.com/mk/bitola__bytola_se_naoa_vo_uhozapadnyot_del_na_makedonya_toa_e_vtor_po_hol1218139_13_01_2021

Битола се наоѓа во југозападниот дел на Македонија. Тоа е втор по големина град во земјата.


Историјата на Битола започнува во 4 век п.н.е. Градот го основал Филип Втори Македонски. Два века подоцна, градот бил освоен од Римјаните, кои го направиле поставено место на трасата Виа Егнација. Од 4 до 6 век, Битола служела како седиште на епископот. До 10 век, градот стана еден од најважните трговски и индустриски центри не само во Македонија, туку и на целиот Балкан.


Историското наследство на градот е навистина богато. Во 1382-1913 година, за време на ерата на Отоманската империја, во Битола се наоѓале разни конзулати на европските земји, поради што градот бил наречен „град на конзулите“.

SHOW_MORE
0
59
https://avalanches.com/mk/skopje__na_11_anuary_obvynytelstvoto_na_hrad_skope_podnese_tuzhba_protyv_631218132_13_01_2021

На 11 јануари обвинителството на град Скопје поднесе тужба против 63-годишен жител на македонската престолнина и неговиот 31-годишен соучесник, кои со играчки пиштол ограбиле банка.


Во ноември 2020 година, обвинетиот запрел пред канцеларијата на финансиска институција, помладиот чувал стража пред влезот, а старецот влегол во собата, им се заканил на двајца вработени во канцеларијата со пластичен пиштол и од сефот зел износ еднаков на 5.000 евра.


„Обвинетиот потоа истрча кон Камениот мост во центарот на Скопје, но службените лица за спроведување на законот ги стигнаа, ги приведоа и ги ограбија парите“, го цитираше обвинението на скопското обвинителство од агенцијата Бета.


Обвинителот на Кривичниот суд во Скопје исто така побара обвинетите да останат во притвор, бидејќи „постои опасност да се обидат да избегаат, да влијаат врз сведоци или да го повторат кривичното дело“.

SHOW_MORE
0
52

Programing

.

Studios around the world have been shut down for months due to COVID-19, raising questions about how many new releases we’ll see—or rather won’t see—for the rest of 2020. But FX is already looking ahead to 2021. The network announced its original programming lineup from now through next year, a slate that includes all new shows, docuseries, and TV movies, along with some returning favorites.

It also includes some things that had been originally scheduled for this year. No word on when/if those things will shift to next year. FX is particularly vague on the “when” of everything.

FX shared their 2021 original lineup on Twitter. They include:

A Teacher: a ten-episode limited series starring Kate Mara and Nick Robinson. It “explores the story behind the mugshot of a female high school teacher caught in an affair with her male student, revealing the complexities and consequences of these illegal relationships.”

The Old Man: a drama starring Jeff Bridges, John Lithgow, and Amy Brenneman. The movie follows “a former CIA officer, living off the grid” who “finds himself on the run from people who want to kill him.”

Y: The Last Man: starring Diane Lane and based on Brian K. Vaughn’s graphic novel, the series is “set in a post-apocalyptic world” and follows Y, the last surviving male human on the planet.

Author: Hisni Durmishi


SHOW_MORE
0
28