Lajmet kryesore nga Kosova

https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021
https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021
https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021

Këngëtarja shqiptare HABIT ndjekësit me lajmin e madh: Së shpejti do të martohem!


Morena Taraku ka bërë disa postime interesante në rrjetet sociale duke ngritur dyshime se po martohet.

Ajo ka qenë vazhdimisht aktive kohëve të fundit edhe me imazhe provokative por kësaj radhe mori vëmendje me diçka komplet tjetër.

Fillimisht ajo ka folur për martesën. “Kështu, me në fund vendosa ta ndaj me ju këtë problem…Parasëgjithash nuk jam ka e fsheh lidhjen time. Vetëm mendoj se ajo nuk është punë e juaja. E dyta, po – do të martohemi së shpejti. Edhe pse duket se po ngutemi por unë nuk mund të pres tërë jetën time për dashurinë time”, ka shkruar fillimisht Morena.

“E fundit, e vodha këtë postim nga dikush për shkak se ju të gjithë do ta lexoni atë. Me këtë që e thashë pini më shumë ujë dhe jetoni në paqe. Më e rëndësishmja shikoni punët e juaja”, përfundon bukuroshja duke bërë konfuz të gjithë.


Por, çfarë e ka bërë më misterioz këtë postim të Morenës është se pas postimit ka postuar një foto me një buqetë me lule.


Derisa në postimin e parë ajo aludon se postimin e ka bërë për të nxitur kureshtjen për ndonjë lajm të ri nga jeta e saj sentimentale, në postimin e dytë, Morena realisht duket se po shkon drejt martesës.

Show more
0
0
18

i was looking some instagram and i came across a picture saying that you can make a lot of money by bloging so i said to myself lets try it and this is my first article so if this has likes i will post a video of me drinking coca cola with mentos on it. but remember i will not post that if it doesent have good enough likes and if you dont like my content does it help that i play fortnite...

0
5
30
https://avalanches.com/xk/pristina_meet_sezgin_mangjuka_ceo_of_pixatronix218690_09_05_2020

Meet Sezgin Mangjuka, CEO of Pixatronix


Im Sezgin Mangjuka, (born in Kosovo on 1, 4, 1994) is a Digital entrepreneur and marketing expert. He is the founder and CEO of Pixatronix, a full-service digital media agency that partners with businesses to boost their business outcomes.

The boy who failed in class 10, who lost hope of securing the future. Even when he applied through distance education, he failed again in 12th class. However, everything’s changed for him now. He’s one of the youngest Social Media Maestro (Manager) in the country.

Sezgin Mangjuka is counted among the youngest self-made first generation businessmen. He is one of the most abiding success stories in the business, His company from Prizren and it is through his visionary and compelling leadership that the company has emerged as Kosovo most diversified and successful Company.

He is a very dedicated person when it comes to his work.. He has been traveling for years for his business to manage a different kind of politicians and celebrities. He has been diligently working for his dreams for song. He believes that this is not enough for him and he is indefatigable. whatever he has achieved at a very young age might be everyone’s fantasy…

These are the human potentials of Kosovo, and nowadays entrepreneurship is running in everyone’s blood especially in Kosovo youths. You may see a lot more young Kosovo entrepreneurs that will be going into this list in the coming years.

Show more
0
2
47
https://avalanches.com/xk/pristina_stresi_dhe_prballimi_i_situats_s_krijuar_nga_covid19209074_07_05_2020

Stresi dhe përballimi i situatës së krijuar nga COVID-19


Përhapja e sëmundjes COVID-19 mund të jetë stresuse për njerëzit. Frika dhe ankthi për një sëmundje si COVID-19 mund të jetë dërrmuese e cila edhe mund të shkaktojë emocione të forta tek adoleshentët. Mirpo përballimi i stresit në këto rrethana do t’ju bëjë më të fortë juve, njerëzit që ju intersojnë dhe komunitetin.

Secili prej nesh mund të reagojë ndryshe ndaj situatave stresuse, se si ju reagoni ndaj kësaj pandemie varet nga sfondi juaj, gjërat që juve ju bënë ndryshe nga të tjerët dhe komuniteti ku jetoni.

Po qfarë mund të bëni për ta mbështetur veten në këto situata?

Bëni pushim së lexuari rreth këti virusi që nga ky postim, mos dëgjoni lajmet që kanë të bëjnë me situaten këtu përfshini edhe rrjetet sociale si Facebook, Twitter, Instagram dhe të tjerat. Dëgjimi i përsëritur rreth pandemisë mund të jetë shqetsuese e cila sjell edhe stres.

Kujdesuni për trupin tuaj, bëni ushtrime të lehta ditore, merrni fryme thellë kohë pas kohe, mundohuni të hani ushqime të shëndetshme, shmagni sa më shumë alkoholin, cigaren dhe drogat e tjera.

Lidhu me të tjerët në rrjete sociale, krijoni shoqëri të re por bisedoni për tema të cilat nuk kanë të bëjnë me pandeminë. Bisedoni me njerëz të cilëve ju i besoni dhe tregoni për shqetsimet e juaja. Konsultohuni edhe me psikolog të cilët në këto ditë po ju mbështesinë në të gjitha rrjetet sociale të gjitha pa pagesë.

Muhamed Abdullahu – Psikolog

Show more
0
0
40

Hakeri kosovar na tregon se si ta mbrojmë llogarinë e Instagram-it nga keqdashësit

Sot, rrjetet sociale i përdor thuajse çdo njeri, ndërkaq Instagram-i mbetet platforma e cila më së shumti preferohet sidomos nga të rinjtë, të cilët aty e kanë mundësinë t’i ndajnë me ndjekësit e tyre fotografitë dhe videot që i bëjnë.

Mirëpo, fatkeqësisht shpeshherë biem pre e mashtrimeve të ndryshme të cilat na kushtojnë me vjedhje të llogarive tona në Instagram dhe pastaj me keqpërdorim të tyre, shkruan Telegrafi.

Por, si t’ia bëjmë që t’i shmangemi kësaj? Cilat janë masat e sigurisë të cilat duhet t’i ndërmarrim në mënyrë që t’ua pamundësojmë keqdashësve qasjen në llogarinë tonë?

Përgjigjen për këto supozon se e ka Endrit Shkodra, i riu nga Gjilani i cili thotë se ka një kohë të gjatë që merret me rrjete sociale, e në veçanti me platformën e Instagram-it.

Madje Endriti thotë se merret me sigurinë, mirëmbajtjen, menaxhimin e “followers”, pëlqimeve, shikimeve, etj. të llogarive të shumë yjeve të estradës dhe jo vetëm, përmes faqes së tij “Ysae Network”.

Dhe këtë bagazh të tij profesional ai thotë se ka vendosur ta ndajë me lexuesit e Telegrafit, duke treguar se çfarë hapash të sigurisë duhet t’i ndërmarrim të gjithë, në mënyrë që të mos bëhemi viktimë e sulmeve kibernetike.

Aplikacionet e palëve të treta

Aplikacionet e palëve të treta (Third-party apps) janë të rrezikshme sepse kanë qasje në marrjen e të dhënave personale dhe në e-mail. Në secilin rast kur merren këto të dhëna, është shumë e lehtë të sulmohet një llogari në ndonjë rrjet social. Veç tjerash, hakerët dashakeq mund të përfitojnë nga dobësitë e palëve të treta që integrohen me rrjetet e mëdha sociale. Një shembull për këtë është kur vitin e kaluar hakerët sulmuan platformën “Twitter” përmes aplikacionit “Counter-Twitter”, i cili përdoret për analizën e Twitter-it.


Sulmet dhe mashtrimet e ashtuquajtura “Phishing”

Përmes metodës “Phishing”, hakerët i përdorin rrjetet sociale për t’i mashtruar njerëzit që ata vet t’i dorëzojnë informacionet personale – qoftë nëse bëhet fjalë për detajet bankare, për fjalëkalime të ndryshme apo për informacione të biznesit.

Por, si funksionon ky sulm saktësisht?

Sulmuesi krijon një faqe të rreme e cila ngjason tejet mase me atë origjinale. P.sh. ai e krijon një ueb sajt i cili ngjason krejtësisht me dizajnin e Instagram-it. Më pas, ai e dërgon në atë ueb sajt viktimën përmes e-mailit apo mesazheve diku tjetër. Viktima kur hyn në atë sajt, i cili duket si Instagram, i shkruan të dhënat personale, të cilat më pas i shkojnë direkt sulmuesit.

Si ta mbroni veten nga këto sulme?

Mbrojtja nga “Phishing” është e thjeshtë:

– Shmangni e-mailet të cilat kërkojnë të qaseni në llogarinë tuaj në Instagram, Facebook apo kudo tjetër

– Gjithmonë kontrollojeni link-un (url) nëse është e ngjashme me atë të origjinalit

– Përdorni gjithmonë në llogaritë tuaja “2FA Protection” – pra mbrojtje shtesë e cila nuk ju lejon të futeni në llogarinë tuaj pa e konfirmuar përmes SMS-it ose varësisht metodës që zgjedhni ju.


Kushtet e privatësisë

Thuajse të gjithë njerëzit janë të vetëdijshëm për rreziqet potenciale që i ka në privatësi përdorimi i rrjeteve sociale. Faktikisht, së fundmi një studim ka zbuluar se mbi 60% e njerëzve kanë “shumë pak” ose “fare hiç” besim në rrjete sociale kur është fjala për mbrojtje të privatësisë.

Megjithatë, këto shqetësime nuk na ndalojnë t’i përdorim platformat tona të preferuara, por të paktën duhet të na nxisin të kemi kujdes më të shtuar sepse një gabim i vogël te ne, është arritje e madhe për një haker.

Mos sigurimi i telefonave të mençur

Telefonat e mençur janë mënyra më e popullarizuar përmes të cilëve përdoren rrjetet sociale. Çdo rrjet social sot mund të përdoret me vetëm një prekje në telefon.

Kjo është e mrekullueshme për aq gjatë sa telefonin e përdorni vetëm ju. Megjithatë, nëse jua vjedh dikush telefonin apo u humb, atëherë këtu ju rrezikohet edhe privatësia në rrjete sociale.

Në raste të tilla, ata mund t’jua kontrollojnë mesazhet, fotot, videot dhe mund t’ju bëjnë shantazhe apo dëme tjera.

Kështu që, është tejet e nevojshme që telefonin gjithmonë ta mbroni me ndonjë fjalëkalim ose me “fingerprint”.


Fjalëkalimi

Mos e përdorni të njëjtin fjalëkalim në të gjitha llogaritë e rrjeteve sociale. Ndonëse për disa është e vështirë t’i mbajnë mend fjalëkalimet për secilën platformë që e përdorin, faktikisht kjo ua vështirëson hakerëve procesin e thyerjes së llogarive tuaja.

Në momentin që hakeri keqdashës arrin t’jua thyejë një fjalëkalim, po të njëjtin ai do ta përdor në të gjitha llogaritë që i keni.

Vjedhja e informacioneve përmes “Keylogger”

Keylogger është një lloj i softuerit të mbikëqyrjes që sapo është instaluar në një sistem, ndërkaq ka aftësinë për ta regjistruar çdo shkronjë apo numër që ju e shtypni.

Kemi dy lloje të ndryshme të këtij softueri: Keylogger harduerik dhe Keylogger softuerik.

Përmes keylogger-ve hakerët mund t’jua regjistrojnë mikrofonin, kamerën, mund t’jua vjedhin fjalëkalimet dhe të kenë qasje në çdo shkronjë që e shtypni në tastierën tuaj.

Për t’iu shmangur keylogger-ëverekomandohet të:

– Instaloni një Firewall me cilësinë më të lartë të sigurisë

– Instaloni Keystroke Encryption Software

Instaloni një softuer Antivirus të cilësisë së lartë dhe ta skanoni kompjuterin për viruse rregullisht

– Gjithashtu të mos shkarkoni dhe instaloni programe të cilat nuk e dini se çfarë janë.


Show more
0
0
266
Latest news Kosovo - here are the news of nearby cities
https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021
https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021
https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021

Këngëtarja shqiptare HABIT ndjekësit me lajmin e madh: Së shpejti do të martohem!


Morena Taraku ka bërë disa postime interesante në rrjetet sociale duke ngritur dyshime se po martohet.

Ajo ka qenë vazhdimisht aktive kohëve të fundit edhe me imazhe provokative por kësaj radhe mori vëmendje me diçka komplet tjetër.

Fillimisht ajo ka folur për martesën. “Kështu, me në fund vendosa ta ndaj me ju këtë problem…Parasëgjithash nuk jam ka e fsheh lidhjen time. Vetëm mendoj se ajo nuk është punë e juaja. E dyta, po – do të martohemi së shpejti. Edhe pse duket se po ngutemi por unë nuk mund të pres tërë jetën time për dashurinë time”, ka shkruar fillimisht Morena.

“E fundit, e vodha këtë postim nga dikush për shkak se ju të gjithë do ta lexoni atë. Me këtë që e thashë pini më shumë ujë dhe jetoni në paqe. Më e rëndësishmja shikoni punët e juaja”, përfundon bukuroshja duke bërë konfuz të gjithë.


Por, çfarë e ka bërë më misterioz këtë postim të Morenës është se pas postimit ka postuar një foto me një buqetë me lule.


Derisa në postimin e parë ajo aludon se postimin e ka bërë për të nxitur kureshtjen për ndonjë lajm të ri nga jeta e saj sentimentale, në postimin e dytë, Morena realisht duket se po shkon drejt martesës.

Show more
0
0
18
https://avalanches.com/xk/pristina_qfar_thot_sot_kim_kardashian_pr_videon_seksuale_q_rrodhi_n_interne1747043_19_06_2021

Qfarë thot sot Kim Kardashian për videon seksuale që rrodhi në internet?

Ylli amerikan Kim Kardashian foli për të parën herë publikisht, për videon e saj seksuale të vitit 2002 me të dashurin e atëhershëm Ray J, gjatë pjesës së parë të ribashkimit të emisionit “Keeping Up With The Kardashians”.


E pyetur nga drejtuesi i emisionit Andy Cohen se “A mendon se shfaqja do të kishte pasur suksesin e saj masiv, pa publicitetin e videos së saj seksuale?” Kim u përgjigj, “Duke parë prapa, ndoshta jo”.


Video seksuale doli disa muaj para premierës së “KUWTK” në vitin 2007, dhe Kim ra dakord të flasë hapur për këtë video në episodin e parë të serialit.


Ky vendim, tha Kim, vendosi bazat për një filozofi që ajo vazhdon të ndjekë.


“Unë mendoj se gjithçka ndodh për një arsye dhe unë vërtet përpiqem të jetoj ashtu, sa herë që ka një skandal të çmendur që të duket sikur nuk mund të marrësh frymë dhe si do ta kalosh këtë, ai është gjithmonë një mësim. Edhe nëse është një mësim privat, ose edhe nëse është thjesht diçka që ne nuk e dinim se ne duhej ta kalonim,” u shpreh Kim gjatë emisionit.


Mendimi se një ditë duhet të u shpjegojë fëmijëve të saj të vegjël një video seksuale i ka kaluar absolutisht në mendje, por nuk është një bisedë që ajo nuk është e gatshme të bëjë.


“Nuk më është dashur akoma,” shpjegoi ajo, “dhe për fat të mirë mendoj se kaq shumë vite kanë kaluar dhe kaq shumë gjëra kanë ndodhur pozitivisht saqë kjo me të vërtetë e fshin atë kohë”.


“Kjo është diçka me të cilën duhet të jetoj për gjithë jetën time,” pranoi Kim, duke shtuar më vonë, “përpiqem të mos pendohem, por është ndoshta e vetmja gjë që unë do të doja të mos ekzistonte, dhe nëse do të mund ta shuaja ndonjë nga gjërat budallaqe që kam bërë në jetë, ndoshta është kjo.


Ndërsa sezoni i 20-të dhe i fundit i “Keeping Up With The Kardashians,” është në fazën e përfundimit, motrat Kardashian zbuluan më shumë sekrete familjare nga ribashkimi i tyre.

Show more
0
1
13
https://avalanches.com/xk/pristina_cristiano_ronaldo_bhet_personi_m_i_ndjekur_n_instagram1747042_19_06_2021
https://avalanches.com/xk/pristina_cristiano_ronaldo_bhet_personi_m_i_ndjekur_n_instagram1747042_19_06_2021

Cristiano Ronaldo bëhet personi më i ndjekur në Instagram

Cristiano Ronaldo bëhet personi më i ndjekur në instagram ai ka arritur 300 milion ndjekës në rrjetin e tij social instagram! 😍😍


Show more
0
2
11

Hakeri kosovar na tregon se si ta mbrojmë llogarinë e Instagram-it nga keqdashësit

Sot, rrjetet sociale i përdor thuajse çdo njeri, ndërkaq Instagram-i mbetet platforma e cila më së shumti preferohet sidomos nga të rinjtë, të cilët aty e kanë mundësinë t’i ndajnë me ndjekësit e tyre fotografitë dhe videot që i bëjnë.

Mirëpo, fatkeqësisht shpeshherë biem pre e mashtrimeve të ndryshme të cilat na kushtojnë me vjedhje të llogarive tona në Instagram dhe pastaj me keqpërdorim të tyre, shkruan Telegrafi.

Por, si t’ia bëjmë që t’i shmangemi kësaj? Cilat janë masat e sigurisë të cilat duhet t’i ndërmarrim në mënyrë që t’ua pamundësojmë keqdashësve qasjen në llogarinë tonë?

Përgjigjen për këto supozon se e ka Endrit Shkodra, i riu nga Gjilani i cili thotë se ka një kohë të gjatë që merret me rrjete sociale, e në veçanti me platformën e Instagram-it.

Madje Endriti thotë se merret me sigurinë, mirëmbajtjen, menaxhimin e “followers”, pëlqimeve, shikimeve, etj. të llogarive të shumë yjeve të estradës dhe jo vetëm, përmes faqes së tij “Ysae Network”.

Dhe këtë bagazh të tij profesional ai thotë se ka vendosur ta ndajë me lexuesit e Telegrafit, duke treguar se çfarë hapash të sigurisë duhet t’i ndërmarrim të gjithë, në mënyrë që të mos bëhemi viktimë e sulmeve kibernetike.

Aplikacionet e palëve të treta

Aplikacionet e palëve të treta (Third-party apps) janë të rrezikshme sepse kanë qasje në marrjen e të dhënave personale dhe në e-mail. Në secilin rast kur merren këto të dhëna, është shumë e lehtë të sulmohet një llogari në ndonjë rrjet social. Veç tjerash, hakerët dashakeq mund të përfitojnë nga dobësitë e palëve të treta që integrohen me rrjetet e mëdha sociale. Një shembull për këtë është kur vitin e kaluar hakerët sulmuan platformën “Twitter” përmes aplikacionit “Counter-Twitter”, i cili përdoret për analizën e Twitter-it.


Sulmet dhe mashtrimet e ashtuquajtura “Phishing”

Përmes metodës “Phishing”, hakerët i përdorin rrjetet sociale për t’i mashtruar njerëzit që ata vet t’i dorëzojnë informacionet personale – qoftë nëse bëhet fjalë për detajet bankare, për fjalëkalime të ndryshme apo për informacione të biznesit.

Por, si funksionon ky sulm saktësisht?

Sulmuesi krijon një faqe të rreme e cila ngjason tejet mase me atë origjinale. P.sh. ai e krijon një ueb sajt i cili ngjason krejtësisht me dizajnin e Instagram-it. Më pas, ai e dërgon në atë ueb sajt viktimën përmes e-mailit apo mesazheve diku tjetër. Viktima kur hyn në atë sajt, i cili duket si Instagram, i shkruan të dhënat personale, të cilat më pas i shkojnë direkt sulmuesit.

Si ta mbroni veten nga këto sulme?

Mbrojtja nga “Phishing” është e thjeshtë:

– Shmangni e-mailet të cilat kërkojnë të qaseni në llogarinë tuaj në Instagram, Facebook apo kudo tjetër

– Gjithmonë kontrollojeni link-un (url) nëse është e ngjashme me atë të origjinalit

– Përdorni gjithmonë në llogaritë tuaja “2FA Protection” – pra mbrojtje shtesë e cila nuk ju lejon të futeni në llogarinë tuaj pa e konfirmuar përmes SMS-it ose varësisht metodës që zgjedhni ju.


Kushtet e privatësisë

Thuajse të gjithë njerëzit janë të vetëdijshëm për rreziqet potenciale që i ka në privatësi përdorimi i rrjeteve sociale. Faktikisht, së fundmi një studim ka zbuluar se mbi 60% e njerëzve kanë “shumë pak” ose “fare hiç” besim në rrjete sociale kur është fjala për mbrojtje të privatësisë.

Megjithatë, këto shqetësime nuk na ndalojnë t’i përdorim platformat tona të preferuara, por të paktën duhet të na nxisin të kemi kujdes më të shtuar sepse një gabim i vogël te ne, është arritje e madhe për një haker.

Mos sigurimi i telefonave të mençur

Telefonat e mençur janë mënyra më e popullarizuar përmes të cilëve përdoren rrjetet sociale. Çdo rrjet social sot mund të përdoret me vetëm një prekje në telefon.

Kjo është e mrekullueshme për aq gjatë sa telefonin e përdorni vetëm ju. Megjithatë, nëse jua vjedh dikush telefonin apo u humb, atëherë këtu ju rrezikohet edhe privatësia në rrjete sociale.

Në raste të tilla, ata mund t’jua kontrollojnë mesazhet, fotot, videot dhe mund t’ju bëjnë shantazhe apo dëme tjera.

Kështu që, është tejet e nevojshme që telefonin gjithmonë ta mbroni me ndonjë fjalëkalim ose me “fingerprint”.


Fjalëkalimi

Mos e përdorni të njëjtin fjalëkalim në të gjitha llogaritë e rrjeteve sociale. Ndonëse për disa është e vështirë t’i mbajnë mend fjalëkalimet për secilën platformë që e përdorin, faktikisht kjo ua vështirëson hakerëve procesin e thyerjes së llogarive tuaja.

Në momentin që hakeri keqdashës arrin t’jua thyejë një fjalëkalim, po të njëjtin ai do ta përdor në të gjitha llogaritë që i keni.

Vjedhja e informacioneve përmes “Keylogger”

Keylogger është një lloj i softuerit të mbikëqyrjes që sapo është instaluar në një sistem, ndërkaq ka aftësinë për ta regjistruar çdo shkronjë apo numër që ju e shtypni.

Kemi dy lloje të ndryshme të këtij softueri: Keylogger harduerik dhe Keylogger softuerik.

Përmes keylogger-ve hakerët mund t’jua regjistrojnë mikrofonin, kamerën, mund t’jua vjedhin fjalëkalimet dhe të kenë qasje në çdo shkronjë që e shtypni në tastierën tuaj.

Për t’iu shmangur keylogger-ëverekomandohet të:

– Instaloni një Firewall me cilësinë më të lartë të sigurisë

– Instaloni Keystroke Encryption Software

Instaloni një softuer Antivirus të cilësisë së lartë dhe ta skanoni kompjuterin për viruse rregullisht

– Gjithashtu të mos shkarkoni dhe instaloni programe të cilat nuk e dini se çfarë janë.


Show more
0
0
266
World news
https://avalanches.com/ng/benincity_first_african_distance_learning_university_is_recognised_and_endorsed1905514_23_01_2022

First African Distance Learning University is recognised and endorsed by National University Commission .


Visit Our School Websites :

https://firstdistanceuniversity.website/

https://firstonline.edublogs.org/

https://fadluceo.edublogs.org/


0
1
23

Don't despair..!!

Each day comes with its own bouts of joys and/or disappointments. One minute you're happy, the next minute, who knows? Life is very unpredictable. It constantly throws a lot of sh..t at us and it depends how street savvy, positive-minded, and thick skinned you're, to avoid throwing in the towel.

I've walked through numerous valleys full of shadows of death.. We've all faced problems of mammoth proportions such that giving up was the only available option.

But somehow, we summoned those remnants of resilience...and made it. I always never fail to give glory to the Living God for always coming to my rescue in the nick of time..To Him, it is never too late. He controls time, chance, space, our destined futures, All He requires is FAITH...the rest, He takes over. On second thoughts, he tells Paul that His power "is manifested during our weakness".

We may be facing insurmountable problems right now, during this infamous, January month. No light might be flickering at the end of the tunnel. Friends may disappear when we need them most..the cat might be *sleeping on the oven*...no help might forthcoming..we trust in men, when the One who controls the future is only a prayer away.

Let's give glory to God, trust in the Son He sent as atonement for our sins. To the oppressed by life's problems and those who want to give up, including me. DON'T. Let's look up to the heavens..He is forever ready to help. Happy Sabbath!

Show more
0
0
7
https://avalanches.com/za/janefurse__1905482_21_01_2022
https://avalanches.com/za/janefurse__1905482_21_01_2022
https://avalanches.com/za/janefurse__1905482_21_01_2022

Music is food for the soul, and for others it is an escape, a way of falling in love on a bright sunny spring’s day or rather escaping to a world of the unknown where only the rhythm, beats and melodies speak to one’s heart. The world with it’s godly natural sounds, gave birth to many genres of music, from your heartfelt RnB and Soul to the upbeat roaring sounds of the township, Kwaito and from there the rhythmic, enchanting, vibrant beats of what we call House music. Many like myself believe that house music gave birth to the other genres we hear of today, but later discovered Jazz was the bearer of it all, like the famous genre of Deep house music believed to be listened my abogrootman, with their famous mantra,” the aim is not to sweat.”


But for this young man, born and bred in the small village of Ga-Mashabela, in the belly of Sekhukhune District, Limpopo Province, his love for music didn’t deter him into listening our famous genres of Hip Hop or Amapiano but the very genre that speaks to the soul, Deep House music. Justice Mahlong, professionally known as GabDeesoul in the music industry, had a love for music growing up; influenced by the affluent and talented likes of Oscar Mbo, Ezra, DJ Mlu, etc. In 2013, GabDeesoul the artist was born, he started collecting deep house music and in his music journey as only a teenager, he scored his first ever gig in Mpumalanga, Lydenburg where he discovered his talent.


As the years went by and still a high school learner, his musical journey led him to meeting a group called the 1064s Records in 2015, which helped him gain recognition in the underground music industry. Together with the 1064s Records crew, they met the HDOSDH-High Definition of Strictly Deep House on one of their gigs in Phokwane, and together they soared on to host their first ever show/event 2017. Like everything has a beginning, the show was also a first of just too many to come, he says it was one show that got him face to face with some of his favorite artists that have inspired his musical journey. The likes of Scotch Flavio, Tshipi My Man, ThabzTwentyTwo just to mention a few.


Like all of us, we have an escape; a favorite thing that helps us forget about our problems and just breathe and just like in every industry, there are bumps and hiccups here and there, but we soldier on. For GabDeesoul music was that escape. It helped him soothe pains, and triumph against all odds, it was his passion, hard work and perseverance that has kept him in the game for long especially at a young age. To finally reap the fruits of his labor and let others onto the opportunities he was once given, he started an online movement, Feel the Sessions Podcast in the year 2019. The platform was aimed at giving hope and a home for new and upcoming artists to showcase their craft, host guests and feature mixes from the Head Honcho Gds. “It has been an experience for me, and in 2021 I finally launched the brand. With the first live event at Feel the Sessions…” He said, and he further went on to explain how much of an overwhelming experience it was and also promised to give an everlasting entertainment in the industry.


Every gift is a calling, and every calling has a purpose, in his closing statements he said, “For me, music is life, and it has helped me connect with people I never knew, and I’m still looking forward to shaking as many hands out there as I preach unity for the underground.” Like they say good things do come to an end, but music is forever, deep house fans and just lovers of feel-good music can support and review GabDeesoul’s musical journey by following his Facebook pages,’ Feel the Sessions’ and ‘GabDeesoul Gds’. he also has a ‘Feel the Sessions’ merch for sale, so if you feel it, why not wear it and groove with it.

Written and edited: Tokisho M

2022/01/21Show more
0
0
74

Hacking is the activity of identifying weaknesses in a computer system or a network to exploit the security to gain access to personal data or business data. An example of computer hacking can be: using a password cracking algorithm to gain access to a computer system.

Who is a Hacker?

A Hacker is a person who finds and exploits the weakness in computer systems and/or networks to gain access. Hackers are usually skilled computer programmers with knowledge of computer security.

Types of Hackers

Hackers are classified according to the intent of their actions. The following list classifies types of hackers according to their intent: White hat hacker


Ethical Hacker (White hat): A security hacker who gains access to systems with a view to fix the identified weaknesses. They may also perform penetration Testing and vulnerability assessments.

Cracker (Black hat): A hacker who gains unauthorized access to computer systems for personal gain. The intent is usually to steal corporate data, violate privacy rights, transfer funds from bank accounts etc.

Grey hat: A hacker who is in between ethical and black hat hackers. He/she breaks into computer systems without authority with a view to identify weaknesses and reveal them to the system owner.

Script kiddies: A non-skilled person who gains access to computer systems using already made tools.

Hacktivist: A hacker who use hacking to send social, religious, and political, etc. messages. This is usually done by hijacking websites and leaving the message on the hijacked website.

Phreaker: A hacker who identifies and exploits weaknesses in telephones instead of computers.

State-sponsored hackers/ Nation-State: actors aggressively target and gain persistent access to public and private sector networks to compromise, steal, change, or destroy information. They may be part of a state apparatus or receive direction, funding, or technical assistance from a nation-state.

Type of Cybercrime

The following list presents the common types of cybercrimes:

Computer Fraud: Intentional deception for personal gain via the use of computer systems.

Privacy violation: Exposing personal information such as email addresses, phone number, account details, etc. on social media, hacking a website, etc.

Identity Theft: Stealing personal information from somebody and impersonating that person.

Sharing copyrighted files/information: This involves distributing copyright protected files such as eBooks and computer programs etc.

Electronic funds transfer: This involves gaining an un-authorized access to bank computer networks and making illegal fund transfers.

Electronic money laundering: This involves the use of the computer to launder money.

ATM Fraud: This involves intercepting ATM card details such as account number and PIN numbers. These details are then used to withdraw funds from the intercepted accounts.

Denial of Service Attacks: This involves the use of computers in multiple locations to attack servers with a view of shutting them down.

Spam: Sending unauthorized emails. These emails usually contain advertisements.

What is Ethical Hacking?

Ethical Hacking is identifying weakness in computer systems and/or computer networks and coming with countermeasures that protect the weaknesses. Ethical hackers must abide by the following rules.


Get written permission from the owner of the computer system and/or computer network before hacking.

Protect the privacy of the organization been hacked.

Transparently report all the identified weaknesses in the computer system to the organization.

Inform hardware and software vendors of the identified weaknesses.


Why Ethical Hacking?

Information is one of the most valuable assets of an organization. Keeping information secure can protect an organization’s image and save an organization a lot of money.

Fake hacking can lead to loss of business for organizations that deal in finance such as PayPal. Ethical hacking puts them a step ahead of the cyber criminals who would otherwise lead to loss of business.

Legality of Ethical Hacking

Ethical Hacking is legal if the hacker abides by the rules stipulated in the above section on the definition of ethical hacking. The International Council of E-Commerce Consultants (EC-Council) provides a certification program that tests individual’s skills. Those who pass the examination are awarded with certificates. The certificates are supposed to be renewed after some time.


By: Kennedy Njau

Email: [email protected]

Show more
0
1
3

Сотрудники Росгвардии задержали тольяттинца, находившегося в федеральном розыске

В ночное время экипаж вневедомственной охраны Росгвардии находился на маршруте патрулирования в Автозаводском районе города Тольятти. Возле одного из домов на улице Революционной стражи правопорядка заметили мужчину, внешность которого совпадала с полученной ориентировкой – полицейские разыскивали жителя Отрадного, который осенью прошлого года скрылся от органов дознания.

Росгвардейцы установили личность предполагаемого злоумышленника – оказалось, что это действительно мужчина 1976 года рождения, объявленный в федеральный розыск. Патрульные задержали правонарушителя и передали своим коллегам из полиции для дальнейшего разбирательства и передачи инициатору розыска.


Show more
0
0
5