There are no advertisements in the Pristina yet
https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021
https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021
https://avalanches.com/xk/pristina_kngtarja_shqiptare_habit_ndjeksit_me_lajmin_e_madh_s_shpejti_do_t1747568_19_06_2021

Morena Taraku ka bërë disa postime interesante në rrjetet sociale duke ngritur dyshime se po martohet.

Ajo ka qenë vazhdimisht aktive kohëve të fundit edhe me imazhe provokative por kësaj radhe mori vëmendje me diçka komplet tjetër.

Fillimisht ajo ka folur për martesën. “Kështu, me në fund vendosa ta ndaj me ju këtë problem…Parasëgjithash nuk jam ka e fsheh lidhjen time. Vetëm mendoj se ajo nuk është punë e juaja. E dyta, po – do të martohemi së shpejti. Edhe pse duket se po ngutemi por unë nuk mund të pres tërë jetën time për dashurinë time”, ka shkruar fillimisht Morena.

“E fundit, e vodha këtë postim nga dikush për shkak se ju të gjithë do ta lexoni atë. Me këtë që e thashë pini më shumë ujë dhe jetoni në paqe. Më e rëndësishmja shikoni punët e juaja”, përfundon bukuroshja duke bërë konfuz të gjithë.


Show more
0
58
https://avalanches.com/xk/pristina_qfar_thot_sot_kim_kardashian_pr_videon_seksuale_q_rrodhi_n_interne1747043_19_06_2021

Ylli amerikan Kim Kardashian foli për të parën herë publikisht, për videon e saj seksuale të vitit 2002 me të dashurin e atëhershëm Ray J, gjatë pjesës së parë të ribashkimit të emisionit “Keeping Up With The Kardashians”.


E pyetur nga drejtuesi i emisionit Andy Cohen se “A mendon se shfaqja do të kishte pasur suksesin e saj masiv, pa publicitetin e videos së saj seksuale?” Kim u përgjigj, “Duke parë prapa, ndoshta jo”.


Video seksuale doli disa muaj para premierës së “KUWTK” në vitin 2007, dhe Kim ra dakord të flasë hapur për këtë video në episodin e parë të serialit.


Ky vendim, tha Kim, vendosi bazat për një filozofi që ajo vazhdon të ndjekë.


“Unë mendoj se gjithçka ndodh për një arsye dhe unë vërtet përpiqem të jetoj ashtu, sa herë që ka një skandal të çmendur që të duket sikur nuk mund të marrësh frymë dhe si do ta kalosh këtë, ai është gjithmonë një mësim. Edhe nëse është një mësim privat, ose edhe nëse është thjesht diçka që ne nuk e dinim se ne duhej ta kalonim,” u shpreh Kim gjatë emisionit.


Mendimi se një ditë duhet të u shpjegojë fëmijëve të saj të vegjël një video seksuale i ka kaluar absolutisht në mendje, por nuk është një bisedë që ajo nuk është e gatshme të bëjë.


“Nuk më është dashur akoma,” shpjegoi ajo, “dhe për fat të mirë mendoj se kaq shumë vite kanë kaluar dhe kaq shumë gjëra kanë ndodhur pozitivisht saqë kjo me të vërtetë e fshin atë kohë”.


“Kjo është diçka me të cilën duhet të jetoj për gjithë jetën time,” pranoi Kim, duke shtuar më vonë, “përpiqem të mos pendohem, por është ndoshta e vetmja gjë që unë do të doja të mos ekzistonte, dhe nëse do të mund ta shuaja ndonjë nga gjërat budallaqe që kam bërë në jetë, ndoshta është kjo.


Ndërsa sezoni i 20-të dhe i fundit i “Keeping Up With The Kardashians,” është në fazën e përfundimit, motrat Kardashian zbuluan më shumë sekrete familjare nga ribashkimi i tyre.

Show more
0
35
https://avalanches.com/xk/pristina__live_store_mialno_is_a_brand_and_shop_part_of_daniel_group_entreprene1724881_12_06_2021
https://avalanches.com/xk/pristina__live_store_mialno_is_a_brand_and_shop_part_of_daniel_group_entreprene1724881_12_06_2021

LIVE STORE MIALNO is a brand and shop part of Daniel Group Entrepreneurs created since 1985.

Social and Economic Development was always the mission of the Daniel Group.

Based in Milano, Italy the city of Fashion and International Capital of Shopping in 2011 they open 2 first fashion stores.

In 2018 Daniel Group opened first online store of LIVE STORE MILANO brand & shop

( www.livestoremilano.it )

LIVE STORE MILANO team selects eco-friendly tailoring products with the best value for economy through continuous market research.

For this reason LIVE STORE MILANO can guarantee competitive prices and high quality products.

LIVE STORE MILANO offer street wear ourtfits to a young audience, like a Glasses, Sweatshirts, T-shirts, Shorts, Shoes etc..

In LIVE STORE MILANO you can find everything to complete your look.

The best seller product in LIVE STORE MILANO is a one-size-fits-all t-shirt that differs from competitors by having a round shirt cut and called Camicia Circus available in 30 different colors and fabrics.

The goal of the LIVE STORE MILANO shop & brand is to open a franchise throughout Italy with the first store in Milan by the end of 2021.

The company is also committed to social and humanity, every end of season the gives the remaining clothes for charity to families in economic need.

Show more
0
26
https://avalanches.com/xk/pristina_meet_sezgin_mangjuka_ceo_of_pixatronix218690_09_05_2020

Meet Sezgin Mangjuka, CEO of Pixatronix


Im Sezgin Mangjuka, (born in Kosovo on 1, 4, 1994) is a Digital entrepreneur and marketing expert. He is the founder and CEO of Pixatronix, a full-service digital media agency that partners with businesses to boost their business outcomes.

The boy who failed in class 10, who lost hope of securing the future. Even when he applied through distance education, he failed again in 12th class. However, everything’s changed for him now. He’s one of the youngest Social Media Maestro (Manager) in the country.

Sezgin Mangjuka is counted among the youngest self-made first generation businessmen. He is one of the most abiding success stories in the business, His company from Prizren and it is through his visionary and compelling leadership that the company has emerged as Kosovo most diversified and successful Company.

He is a very dedicated person when it comes to his work.. He has been traveling for years for his business to manage a different kind of politicians and celebrities. He has been diligently working for his dreams for song. He believes that this is not enough for him and he is indefatigable. whatever he has achieved at a very young age might be everyone’s fantasy…

These are the human potentials of Kosovo, and nowadays entrepreneurship is running in everyone’s blood especially in Kosovo youths. You may see a lot more young Kosovo entrepreneurs that will be going into this list in the coming years.

Show more
0
169
https://avalanches.com/xk/pristina_stresi_dhe_prballimi_i_situats_s_krijuar_nga_covid19209074_07_05_2020

Stresi dhe përballimi i situatës së krijuar nga COVID-19


Përhapja e sëmundjes COVID-19 mund të jetë stresuse për njerëzit. Frika dhe ankthi për një sëmundje si COVID-19 mund të jetë dërrmuese e cila edhe mund të shkaktojë emocione të forta tek adoleshentët. Mirpo përballimi i stresit në këto rrethana do t’ju bëjë më të fortë juve, njerëzit që ju intersojnë dhe komunitetin.

Secili prej nesh mund të reagojë ndryshe ndaj situatave stresuse, se si ju reagoni ndaj kësaj pandemie varet nga sfondi juaj, gjërat që juve ju bënë ndryshe nga të tjerët dhe komuniteti ku jetoni.

Po qfarë mund të bëni për ta mbështetur veten në këto situata?

Bëni pushim së lexuari rreth këti virusi që nga ky postim, mos dëgjoni lajmet që kanë të bëjnë me situaten këtu përfshini edhe rrjetet sociale si Facebook, Twitter, Instagram dhe të tjerat. Dëgjimi i përsëritur rreth pandemisë mund të jetë shqetsuese e cila sjell edhe stres.

Kujdesuni për trupin tuaj, bëni ushtrime të lehta ditore, merrni fryme thellë kohë pas kohe, mundohuni të hani ushqime të shëndetshme, shmagni sa më shumë alkoholin, cigaren dhe drogat e tjera.

Lidhu me të tjerët në rrjete sociale, krijoni shoqëri të re por bisedoni për tema të cilat nuk kanë të bëjnë me pandeminë. Bisedoni me njerëz të cilëve ju i besoni dhe tregoni për shqetsimet e juaja. Konsultohuni edhe me psikolog të cilët në këto ditë po ju mbështesinë në të gjitha rrjetet sociale të gjitha pa pagesë.

Muhamed Abdullahu – Psikolog

Show more
0
74
Other News Kosovo

Hakeri kosovar na tregon se si ta mbrojmë llogarinë e Instagram-it nga keqdashësit

Sot, rrjetet sociale i përdor thuajse çdo njeri, ndërkaq Instagram-i mbetet platforma e cila më së shumti preferohet sidomos nga të rinjtë, të cilët aty e kanë mundësinë t’i ndajnë me ndjekësit e tyre fotografitë dhe videot që i bëjnë.

Mirëpo, fatkeqësisht shpeshherë biem pre e mashtrimeve të ndryshme të cilat na kushtojnë me vjedhje të llogarive tona në Instagram dhe pastaj me keqpërdorim të tyre, shkruan Telegrafi.

Por, si t’ia bëjmë që t’i shmangemi kësaj? Cilat janë masat e sigurisë të cilat duhet t’i ndërmarrim në mënyrë që t’ua pamundësojmë keqdashësve qasjen në llogarinë tonë?

Përgjigjen për këto supozon se e ka Endrit Shkodra, i riu nga Gjilani i cili thotë se ka një kohë të gjatë që merret me rrjete sociale, e në veçanti me platformën e Instagram-it.

Madje Endriti thotë se merret me sigurinë, mirëmbajtjen, menaxhimin e “followers”, pëlqimeve, shikimeve, etj. të llogarive të shumë yjeve të estradës dhe jo vetëm, përmes faqes së tij “Ysae Network”.

Dhe këtë bagazh të tij profesional ai thotë se ka vendosur ta ndajë me lexuesit e Telegrafit, duke treguar se çfarë hapash të sigurisë duhet t’i ndërmarrim të gjithë, në mënyrë që të mos bëhemi viktimë e sulmeve kibernetike.

Aplikacionet e palëve të treta

Aplikacionet e palëve të treta (Third-party apps) janë të rrezikshme sepse kanë qasje në marrjen e të dhënave personale dhe në e-mail. Në secilin rast kur merren këto të dhëna, është shumë e lehtë të sulmohet një llogari në ndonjë rrjet social. Veç tjerash, hakerët dashakeq mund të përfitojnë nga dobësitë e palëve të treta që integrohen me rrjetet e mëdha sociale. Një shembull për këtë është kur vitin e kaluar hakerët sulmuan platformën “Twitter” përmes aplikacionit “Counter-Twitter”, i cili përdoret për analizën e Twitter-it.


Sulmet dhe mashtrimet e ashtuquajtura “Phishing”

Përmes metodës “Phishing”, hakerët i përdorin rrjetet sociale për t’i mashtruar njerëzit që ata vet t’i dorëzojnë informacionet personale – qoftë nëse bëhet fjalë për detajet bankare, për fjalëkalime të ndryshme apo për informacione të biznesit.

Por, si funksionon ky sulm saktësisht?

Sulmuesi krijon një faqe të rreme e cila ngjason tejet mase me atë origjinale. P.sh. ai e krijon një ueb sajt i cili ngjason krejtësisht me dizajnin e Instagram-it. Më pas, ai e dërgon në atë ueb sajt viktimën përmes e-mailit apo mesazheve diku tjetër. Viktima kur hyn në atë sajt, i cili duket si Instagram, i shkruan të dhënat personale, të cilat më pas i shkojnë direkt sulmuesit.

Si ta mbroni veten nga këto sulme?

Mbrojtja nga “Phishing” është e thjeshtë:

– Shmangni e-mailet të cilat kërkojnë të qaseni në llogarinë tuaj në Instagram, Facebook apo kudo tjetër

– Gjithmonë kontrollojeni link-un (url) nëse është e ngjashme me atë të origjinalit

– Përdorni gjithmonë në llogaritë tuaja “2FA Protection” – pra mbrojtje shtesë e cila nuk ju lejon të futeni në llogarinë tuaj pa e konfirmuar përmes SMS-it ose varësisht metodës që zgjedhni ju.


Kushtet e privatësisë

Thuajse të gjithë njerëzit janë të vetëdijshëm për rreziqet potenciale që i ka në privatësi përdorimi i rrjeteve sociale. Faktikisht, së fundmi një studim ka zbuluar se mbi 60% e njerëzve kanë “shumë pak” ose “fare hiç” besim në rrjete sociale kur është fjala për mbrojtje të privatësisë.

Megjithatë, këto shqetësime nuk na ndalojnë t’i përdorim platformat tona të preferuara, por të paktën duhet të na nxisin të kemi kujdes më të shtuar sepse një gabim i vogël te ne, është arritje e madhe për një haker.

Mos sigurimi i telefonave të mençur

Telefonat e mençur janë mënyra më e popullarizuar përmes të cilëve përdoren rrjetet sociale. Çdo rrjet social sot mund të përdoret me vetëm një prekje në telefon.

Kjo është e mrekullueshme për aq gjatë sa telefonin e përdorni vetëm ju. Megjithatë, nëse jua vjedh dikush telefonin apo u humb, atëherë këtu ju rrezikohet edhe privatësia në rrjete sociale.

Në raste të tilla, ata mund t’jua kontrollojnë mesazhet, fotot, videot dhe mund t’ju bëjnë shantazhe apo dëme tjera.

Kështu që, është tejet e nevojshme që telefonin gjithmonë ta mbroni me ndonjë fjalëkalim ose me “fingerprint”.


Fjalëkalimi

Mos e përdorni të njëjtin fjalëkalim në të gjitha llogaritë e rrjeteve sociale. Ndonëse për disa është e vështirë t’i mbajnë mend fjalëkalimet për secilën platformë që e përdorin, faktikisht kjo ua vështirëson hakerëve procesin e thyerjes së llogarive tuaja.

Në momentin që hakeri keqdashës arrin t’jua thyejë një fjalëkalim, po të njëjtin ai do ta përdor në të gjitha llogaritë që i keni.

Vjedhja e informacioneve përmes “Keylogger”

Keylogger është një lloj i softuerit të mbikëqyrjes që sapo është instaluar në një sistem, ndërkaq ka aftësinë për ta regjistruar çdo shkronjë apo numër që ju e shtypni.

Kemi dy lloje të ndryshme të këtij softueri: Keylogger harduerik dhe Keylogger softuerik.

Përmes keylogger-ve hakerët mund t’jua regjistrojnë mikrofonin, kamerën, mund t’jua vjedhin fjalëkalimet dhe të kenë qasje në çdo shkronjë që e shtypni në tastierën tuaj.

Për t’iu shmangur keylogger-ëverekomandohet të:

– Instaloni një Firewall me cilësinë më të lartë të sigurisë

– Instaloni Keystroke Encryption Software

Instaloni një softuer Antivirus të cilësisë së lartë dhe ta skanoni kompjuterin për viruse rregullisht

– Gjithashtu të mos shkarkoni dhe instaloni programe të cilat nuk e dini se çfarë janë.


Show more
0
358